پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
 
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
صفحه اصلی > تاریخچه 

تاریخچه پیدایش مدیریت منابع انسانی :

مدیریت منابع انسانی در حقیقت عنوانی است که طی دهه 1970 میلادی مطرح شده است اگر چه بسیاری از صاحبنظران هنوز هم ، عناوین قبلی و قدیمی آن را عموما به صورت مترادف مورد استفاده قرار می دهند اما بسیاری از آنها معتقدند که مدیریت منابع انسانی مفهومی فراتر از مدیریت پرسنلی دارد و تمامی این عنوان ها را در بر می گیرد .

تاریخچه اداره امور کارکنان در کشور ما قدیمی می باشد و این تاریخچه با به وجود آمدن نظام اداری در سال 1286 دچار تحولات فراوانی شد . به همین دلیل شاید بتوانیم سال 1286 را شروع اولین فعالیت ها در زمینه مدیریت منابع انسانی در ایران به حساب بیاوریم .

تا سال 1301 شمسی مقررات و روش خاصی که حاکم بر امور استخدامی سازمان های دولتی باشد وجود نداشت و انتخاب یا انتصاب و ارتقاء مقام بدون هیچ ضابطه و شرایط احراز شغلی خاص انجام می گرفت . اعمال نفوذ ، توصیه و وابسته بودن به خانواده های سرشناس ، اعیان و اشراف ، ملاک اصلی استخدام ، ارتقای و احراز مشاغل مختلف بود
.

نخستین بار در سال 1301 شمسی ، قانون استخدام کشوری به تصویب پارلمان رسید . این کانون مشتمل بر پنج فصل و 74 ماده بود . که با توجه به پیشرفت علم مدیریت منابع انسانی در آن سازمان بسیار جامع بود ولی با کمال تاسف هیچ یک از سازمان های دولتی آن را در عمل به اجرا نگذاشتند . البته شاید اگر قانون استخدام کشوری سال 1301 به طور عمومی و کامل در سازمان های دولتی به اجرا در می آمد . امروزه در ایران مدیریت منابع انسانی در مرحله جلوتر از این می بود . در فاصله سال های 1300 الی 1340 تحولات در این باب و در مدریت امور پرسنلی بسیار محدود بود . فقط چند قانون در مورد مقررات در محیط کار ، حقوق ها و بازنشتگی به تصویب رسید
.

تشکیل سازمان امور اداری و استخدامی و تصویب قانون استخدام کشوری در سال 1345 را می توان اولین مرحله در اعمال مدیریت صحیح منابع انسانی در بخش دولتی به حساب آورد و ادغام سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه و تولد سازمان مدیریت و برنامه ریزی را آخرین تلاش تا سال 1379 تلقی نمود .

سازمان امور اداری و استخدامی کشور که تیر ماه سال 86 با انحلال سازمان مدیریت ، دو معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور تشکیل شده بود ، در تاریخ 12 مرداد 1395 بر اساس اصل یکصدو بیست و ششم قانون اساسی و در اجرای مصوبه مورخ 2 مرداد 1395 شورای عالی اداری احیا شد  و به عنوان دو سازمان برنامه بودجه کشور و سازمان امور استخدامی و اداری تفکیک شد .

از جمله اقداماتی که در سال های اخیر جهت بهبود ساختار منابع انسانی بخش دولتی صورت گرفته ، کنترل استخدام در بخش دولتی ، تصویب و تا حدودی اجرای قانون تعدیل نیروی انسانی ، ترمیم حقوق و مزایا با اجرای نظام هماهنگ پرداخته ، تجدید نظر مکرر در ارزشیابی عملکرد مدیران ، کارشناسان و کارکنان دولت ، ابلاغ طرحی نسبتا ً جامع و متاثر از تفکر مدیریت عملکرد و بالاخره اقدام به اتصال ارتقاء کارکنان دولت به آموزش های لازم در سطوح مختلف می باشد.

 

 

 

تاریخچه مدیریت نوسازی و توسعه سرمایه انسانی رفسنجان

بعد از مستقل شدن و تبدیل دانشکده به دانشگاه  ، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با چهار معاونت که یکی از آنها معاونت پشتیبانی بود ادامه فعالیت داد .که این معاونت دارای چند مدیریت بود که به شرح ذیل می باشد :

1- مدیریت امور اداری      2- مدیریت امور مالی       3- مدیریت تشکیلات ،آموزش و بودجه برنامه ای 

زیر مجموعه مدیریت امور اداری به شرح ذیل بود :

1- اداره امور پرسنلی        2- اداره خدمات پشتیبانی

از سال 1388 معاونت پشتیبانی به معاونت توسعه ،مدیریت و منابع تغییر یافت . و مدیریت امور اداری با ابلاغ انشایی به مدیریت نوسازی و توسعه سرمایه انسانی تغییر یافت و گروه تشکیلات ، آموزش و طبقه بندی مشاغل از حوزه مدیریت تشکیلات ،آموزش و بودجه برنامه ای تفکیک و به زیر مجموعه مدیریت نوسازی و توسعه سرمایه انسانی با ابلاغ انتقال یافت . در حال حاضراین مدیریت دارای یک اداره منابع انسانی و یک گروه تشکیلات ،آموزش و طبقه بندی مشاغل می باشد .که این گروه شامل کارشناسان تشکیلات آموزش و طبقه بندی مشاغل می باشد .

 اداره منابع انسانی شامل کارگزین و کارشناسان امور اداری می باشد

در ضمن کارشناس ارزشیابی زیر مجموعه مستقیم مدیریت نوسازی و توسعه سرمایه انسانی می باشد .


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 431
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 198114
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1/8125